Pasterka PDF Drukuj Email
poniedziałek, 25 grudnia 2017 19:46

Dokładnie o północy, wierni zgromadzili się w Sanktuarium Św. Marii Magdaleny na uroczystej Pasterce, aby oddać cześć i chwałę Nowonarodzonemu Bogu, który przyszedł na świat wiele lat temu i znów odradza się w naszych sercach.

Pasterka rozpoczęła się od uroczystego złożenia w przygotowanym żłóbku figury Bożego Dzieciątka, czego dokonał ks. dziekan Witold Batycki, który również powitał wszystkich zebranych: „Oto nadszedł oczekiwany czas. Słowo stało się ciałem. Bóg stał się człowiekiem. Światło rozświetliło ciemności. Tej świętej nocy Zbawiciel przyszedł na świat jako niewinne i bezbronne dziecko, aby ofiarować nam siebie. On chce nas obdarzyć swoją miłością i przekazać nam prawdę, że każde życie jest cenne w oczach Pana Boga i każdy z nas jest chciany i kochany przez naszego Ojca w niebie. Radość Maryi i Józefa z narodzin Syna Bożego niech stanie się i naszym udziałem w czasie tej Mszy Świętej”.

 

Okolicznościową homilię wygłosił ks. Sławomir Zawada, który mówił o tej wielkiej radości z faktu narodzenia Bożego Syna: „W tę cudowną, błogosławioną noc świętujemy dziś jedną z najradośniejszych tajemnic w historii naszego zbawienia. Druga Osoba Trójcy Przenajświętszej, Boży Syn, Jezus Chrystus narodził się z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem. Przyszedł na ziemię, aby naszym ludzkim językiem opowiedzieć nam o Bogu, który jest miłością. Przyszedł, aby powiedzieć nam o Bogu, który jest naszym Ojcem, który nas kocha i pragnie naszego szczęścia. Przyszedł, aby żyjąc na ziemi, pokazać nam jak mamy żyć, aby osiągnąć wieczne szczęście. Jako Syn Boży Chrystus mógł urodzić się w najbogatszym i najpiękniejszym pałacu, mógł być witany przez wielkich tego świata. On jednak wybrał na miejsce swego urodzenia ubogą stajnię, aby każdy człowiek, niezależnie od tego kim jest, czy mądry i bogaty jak mędrcy ze Wschodu czy ubogi i prosty jak pasterze, mógł bez zażenowania przyjść do Niego i oddać Mu pokłon”.

Kapłan nawoływał również do wyrażania radości poprzez śpiewanie kolęd, uczestnictwo w Eucharystii i wspólne, rodzinne przeżywanie świąt Bożego Narodzenia: „Patrząc dziś na leżące w żłóbku małe Dziecię Jezus, które uśmiecha się i wyciąga do nas rączki, radujmy się z całego serca i uwielbiajmy Go, śpiewając to radosne „Chwała na wysokości Bogu!”. Naszą radość i wdzięczność wyraźmy w tym przepięknym śpiewie kolęd, w tym świadomym uczestnictwie we Mszy Świętej, gdyż ten Chrystus, który dwa tysiące lat temu narodził się w Betlejem, rodzi się dziś tu, na tym ołtarzu i w sercu każdego z nas, gdy przyjmiemy Go w Komunii Świętej. Wtedy wypełni się w nas cud Bożego Narodzenia”.

Na zakończenie ks. dziekan Witold Batycki złożył wszystkim gościom i parafianom świąteczne życzenia: „Śpiewaliśmy w refrenie psalmu „Dziś się narodził Chrystus Pan Zbawiciel”. Niech te słowa oraz ta wielka radość, na którą czekaliśmy towarzyszy nam w świętowaniu tej pamiątki i jednoczy nas we wzajemnej miłości. Zanieśmy tę radość do naszych domów rodzinnych. Całej naszej wspólnocie parafialnej, wszystkim, którzy wraz z nami będą tutaj przeżywać te radosne święta składamy najlepsze życzenia pięknych, błogosławionych świąt Narodzenia Pańskiego”.

Tradycyjnie już, pasterkę poprzedził koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu parafialnego chóru „Cantate Deo” pod przewodnictwem organisty Ireneusza Pietrzniaka.

Więcej: TUTAJ

GALERIA

Poprawiony: poniedziałek, 25 grudnia 2017 19:55